Arapsuyu Mahallesi Atatürk Blv. Gökay Plaza No:23/A K:3 D:9 Konyaaltı/Antalya
Çocuklarda ve Bebeklerde Aşırı Terleme
8 Ocak 2024
Çocuklarda ve Bebeklerde Aşırı Terleme
OKUNMA : 28

Çocuklarda ve Bebeklerde Aşırı Terleme

 

 

Çocuklarda ve bebeklerde aşırı terleme, özellikle sıcak havalarda veya yoğun fiziksel aktiviteler sırasında normal olabilir. Ancak, bazı durumlarda aşırı terleme, altında yatan bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Bu nedenle, ebeveynler aşırı terleme durumunda dikkatli olmalı ve gerekirse bir doktora danışmalıdır.

 

Bebeklerde Aşırı Terleme

Bebeklerin terleme mekanizması henüz tam olarak gelişmemiştir ve bu nedenle yetişkinlere göre daha hızlı bir şekilde terlerler. Bebekler, vücut ısısını düzenlemek için terleme yoluyla ısıyı vücuttan uzaklaştırmaya çalışırlar. Aşırı giydirme veya yüksek sıcaklık bebeklerde aşırı terlemeye neden olabilir. Bebeklerde aşırı terlemenin yanı sıra aşağıdaki belirtiler varsa bir doktora danışmak önemlidir:

 

Ciltte kızarıklık veya döküntü

Çok sık ve uzun süreli terleme

Huzursuzluk veya aşırı sinirlilik hali

Beslenme alışkanlıklarında değişiklik

Çocuklarda Aşırı Terleme

Çocuklarda aşırı terleme, özellikle fiziksel aktiviteler veya sıcak hava koşulları gibi doğal nedenlerle ortaya çıkabilir. Ancak, bazı durumlarda altta yatan sağlık sorunları aşırı terlemeye yol açabilir. Çocuklarda aşırı terleme ile ilgili bazı olası nedenler şunlardır:

 

Fizyolojik Nedenler: Çocukların ter bezleri henüz tam olarak gelişmediği için, fizyolojik nedenlerden dolayı çocuklar sıcak havalarda veya yoğun aktiviteler sırasında hızlı bir şekilde terleyebilirler.

 

Ateş ve Enfeksiyonlar: Ateşli hastalıklar veya enfeksiyonlar, çocuklarda aşırı terlemenin yaygın nedenlerindendir. Vücut, enfeksiyonla mücadele ederken ısıyı düzenlemek için terleme tepkisi gösterebilir.

 

Metabolik Sorunlar: Bazı metabolik sorunlar, çocuklarda aşırı terlemeye neden olabilir. Bunlar arasında tiroid problemleri ve hipoglisemi (düşük kan şekeri) yer alabilir.

 

Nörolojik Sorunlar: Nörolojik rahatsızlıklar, otomatik sinir sistemi üzerinde etkisiyle çocuklarda aşırı terlemeye yol açabilir.

 

Yüksek Sıcaklık ve Nem: Sıcak hava ve yüksek nem, çocukların terleme tepkisini artırabilir.

 

Çocuklarda ve bebeklerde aşırı terleme durumunda ebeveynlerin yapması gerekenler:

 

Çocuğun giysilerini ve uygun sıcaklığa göre ayarlayarak aşırı giydirme veya hafif giydirme sorununu çözmek,

Sık sık sıvı tüketimini sağlamak,

Sıcak havalarda dışarı çıkarken gölgede ve serin ortamlarda kalmasını sağlamak,

Eğer aşırı terleme devam ederse veya başka semptomlar eşlik ederse bir doktora danışmak.

Unutulmamalıdır ki, her çocuk farklıdır ve farklı terleme tepkileri gösterebilir. Eğer ebeveynler aşırı terleme konusunda endişeliyse, bir çocuk doktoruna başvurmak ve gerekli değerlendirmenin yapılmasını sağlamak önemlidir.

Yorum bırakın
TÜM YORUMLAR (0)
Henüz yorum eklenmemiş
En Çok Okunan Yazılar